Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozpor nad církevními restitucemi, aneb proč mají smysl.

25. 11. 2013 9:19:31
Dostávám spoustu dotazů, proč máme tak jasný postoj k církevním restitucím. Tak uvedu několik argumentů a faktů. Předně je třeba si uvědomit, že stát (díky KSČ) majetky církvím v roce 1948 zabavil. Následně rozhodl, že bude církve financovat z rozpočtu. Což se děje až do dnešních dnů cca 1,5 mld. Kč ročně. Stát do dnešních dnů využívá desetitisíce ha polí, luk, lesů a vodních ploch, ze kterých má slušný příjem. V dnešních cenách cca 4 mld. Kč ročně. Za 65 tedy slušný balík peněz.

Po letech došlo k složité dohodě, že se stát dohodl s církvemi, o navrácení části zabaveného majetku. Ta dohoda již byla v minulosti na dosah, ale podařilo se to až vládě P. Nečase. Církve mohou požádat o majetek, ale musí jasně prokázat, že jim před únorem 1948 patřil. Pokud to neprokáží, nic nedostanou. Pokud bude ze strany státu jakákoliv pochybnost, pak o tom, jestli bude majetek vydán, rozhodne soud. (Když slyším kritiku z řad ČSSD, tak si říkám, proč to ČSSD nevyřešila dle své představy, když osm let vládla).

Pokud jde o majetek, který již nelze vydat (zastavěné pozemky v městech, obcích či infrastrukturou apod.) je tento finančně nahrazen. Někteří politici levice argumentují tím, že je to v průměru 40 kč/m2. Je logické, že pozemky, které jsou dnes zastavěnou aglomerací, mají mnohem vyšší cenu, někdy i desetinásobně než oněch 40 kč. Tyto náhrady budou vypláceny příštích třicet let. Do sedmnácti let se ukončí podpora financování církví ze státního rozpočtu, pak se budou církve financovat samy. Ročně to bude 1,9 mld. Kč, tedy zhruba 1,6 promile našeho státního rozpočtu.

Pokud jde o snahy některých politiků udělat nějakou revizi restitucí, pak je tato snaha velice komplikovaná. Je zde zákon, který ČSSD napadla a dala k Ústavnímu soudu, ten tuto stížnost projednal, ale nezrušil jej, ba ponechal jej v platnosti. Na tento zákon jsou navázány smlouvy o finančním vypořádání toho, co již nelze vydat. Tuto skutečnost nelze retroaktivně nějakou zákonnou úpravou změnit. To uznali i představitelé ČSSD v minulém týdnu. Protože jakákoliv změna zákona by byla protiprávní a protiústavní. Uzavřené smlouvy nelze jednostranně měnit. I kdyby se o to kdokoliv pokusil a učinil to, pak by bylo jasné, že by to neobstálo u Evropského soudu.

Jediná možnost jak cokoliv změnit je, férově jednat s církvemi a s nimi dojednat určité vstřícné kroky v rámci finančního vypořádání.

Dovolím si ještě dodat, že církve nenárokují například pozemky, na kterých jsou sportovní areály. Církve nenárokují ušlý zisk. Kdyby se církve obrátily na soudy, tak je jasné, že by vysoudily daleko více, než je dnes předmětem zákonného vypořádání.

Je třeba si uvědomit, že navrácený majetek bude sloužit lidem v této zemi, církve jsou přes tisíc let, majetek nikam nikdo neodnese. Naopak se vytvoří nová pracovní místa, stát získá peníze na daních. Je evidentní, že o spoustu nemovitostí se budou církve starat podstatně lépe, než stát, který například správou přes Pozemkový fond nechal spoustu budov celých dvacet let chátrat, či nedokázal některé pozemky řádně obhospodařovat. Církve mají svoji velice důležitou roli při poskytování sociálních služeb (v některých regionech tvoří hlavního poskytovatele), církve mají mnoho zdravotnických zařízení, věnují se paliativní péči, jsou aktivní ve školství, kde jejich školy patří ke špičce, církve pomáhají tam, kde je potřeba (pomoc bezdomovcům, maminkám s dětmi, narkomanům atd.). Církve v minulosti udělaly několik chyb, ale je nutné si uvědomit, že z dlouhodobého hlediska je jejich přínos pro naši společnost kladný. Příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, rozvoj vzdělanosti, architektury, kultury, hospodářství, zdravotnictví, sociálních služeb (sv. Anežka a její první hospic v Praze).

Církve mohou učinit i v budoucnu mnoho dobrého pro naši společnost a majetek jim vrácený není cíl, ale prostředek pro další činnost pro naši společnost.

Marian Jurečka

https://www.facebook.com/marian.jurecka?ref=tn_tnmn

https://twitter.com/MJureka

Autor: Marian Jurečka | pondělí 25.11.2013 9:19 | karma článku: 31.72 | přečteno: 2328x

Další články blogera

Marian Jurečka

Nezapomínat, ale odpouštět! Milí krajané...

Těmito slovy pozdravil o víkendu ministr kultury Daniel Herman účastníky 67. setkání Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Zaslouží si za to veřejné poděkování.

17.5.2016 v 16:19 | Karma článku: 23.48 | Přečteno: 912 | Diskuse

Marian Jurečka

Jak se do lesa volá, tak se v lese rodí!

Ve svých posledních příspěvcích jsem se rozepsal o porodnosti, penzích a tak podobně. Přišlo mi od vás mnoho reakcí.

19.4.2016 v 13:14 | Karma článku: 16.81 | Přečteno: 771 | Diskuse

Marian Jurečka

Tahle země není pro mladé

Nedávno jsme měli u nás doma v rodině křtiny. Páté. Nebojte se, nechci nikomu radit, jak početnou rodinu má mít. Ozývá se mi ale stále více lidí, kteří mají více dětí stejně jako já a považují to za zcela normální.

11.4.2016 v 13:48 | Karma článku: 28.65 | Přečteno: 2112 | Diskuse

Marian Jurečka

Cena naděje

Asi nikdo mě nebude podezírat, že jsem příznivec dlabání dýní a slavení Halloweenu. Listopad, to jsou pro mne docela jiná světýlka.

17.11.2015 v 15:20 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 391 |

Další články z rubriky Ostatní

David Gruber

Evropský den jazyků – jak jsme na tom s cizími jazyky?

Před chvílí jsem absolvoval své povídání na téma cizích jazyků naživo v pořadu Českého rozhlasu Radiofórum. Rozumím tomu, že hostů pořadů je hodně a že jeden každý má prostor pouze v řádu desítek sekund. Nicméně...

26.9.2017 v 13:41 | Karma článku: 4.00 | Přečteno: 103 | Diskuse

Libuse Palkova

Rodinné propletence

Když už jsme v naší soutěžio hledání synonym zmínili tchýni a jiné členy rodiny, mohli bychom se podívat na to, jak často se v literárních titulech objevují různí rodinní příslušníci a jak se v nich reflektují rodinné vztahy.

26.9.2017 v 12:30 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 201 | Diskuse

David Dvořák

K dokonání už jen chybí zahájit tisk Modrého a Žlutého práva.

Komunisti měli pro zjevování té správné a jediné nezpochybnitelné pravdy noviny „Rudé Právo“. EU fanatici a sluníčkáři by mohli v klidu zahájit tisk „Modrého Práva“, resp. „Žlutého Práva".

26.9.2017 v 12:12 | Karma článku: 25.63 | Přečteno: 438 | Diskuse

Martin Schwarz

Křesťanem kvůli muslimům

,Jsem ateista, ale když na to přijde, přidám se na stranu křesťanů a budu bránit naše tradice a hodnoty.'

26.9.2017 v 10:17 | Karma článku: 10.45 | Přečteno: 584 | Diskuse

Iva Apanasenková

Po strništi bos s Třískou v srdci

Málokdo pohne s lidmi tak jako včera Jan Tříska. Někdy jsou slova málo. Nebo příliš moc. Někdy jsou zbytečná. A nejhorší je zbytečná smrt.....

26.9.2017 v 10:07 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 278 | Diskuse
Počet článků 109 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1918

1. místopředseda KDU-ČSL ministr zemědělství ČR, otec pěti dětí a manžel paní lidovcové, tedy lidovec. Muzikant a zemědělec z Hané.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.