Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

To, kde člověk utrácí své peníze, ukáže, kde má své srdce!

22. 12. 2014 11:16:26
Ruské sankce vyhlášené letos v létě notně zahýbaly s trhem a cenami zemědělských a potravinářských produktů v celé Evropě. Jejich přímé dopady pociťují naši producenti už nyní. Evropský společný trh samozřejmě má mechanismy jak pomoci, ale výsledky zavedených opatření jsou zatím nedostatečné. To jsem ostatně jasně řekl na listopadové Radě ministrů zemědělství v Bruselu. Žádný členský stát pak v takové situaci nespoléhá pouze na centrální bruselské instituce, ale snaží se o vlastní pomoc svým producentům a zemědělcům za podmínky dodržování společných unijních pravidel. A o dodržování pravidel to také celé je. Jako hlavní představitel resortu, který je nejvíce sankcemi zasažen, musím hájit zájmy našich zemědělců a musím konat. A jelikož ve všech věcech, které dělám, chci, aby se rychle rozhýbaly, abychom neseděli se založenýma rukama a nečekali na pomoc zvenčí, rozhodl jsem se pro pomoc mimo jiné i formou spotřebitelské soutěže, která přiláká konzumenty k nákupu kvalitní české produkce, a pomůže tak jejich odbytu.

Bohužel na přípravu kampaně jsme neměli mnoho času, protože situace kolem ruských sankcí se neustále vyvíjela.
Na kampani spolupracujeme s agenturou Ogilvy, kterou jsme transparentně vysoutěžili. Její tvůrci mě pak oslovili s tím, že jsem člověk vzešlý ze zemědělství, celý život v agrárním sektoru pracuji, znám oblast potravinářství, od počátku svého působení na postu ministra aktivně hlásám podporu našim producentům, takže má logiku, abych osobně vystoupil v tzv. sponzorském vzkazu, který bude propagovat celou soutěž v televizi. Řešili jsme samozřejmě i míru kontroverze, kterou to vyvolá, ale nakonec jsme se shodli, že to velmi napomůže tomu, aby se celé téma dostalo do většího povědomí široké veřejnosti.

Chtěli jsme celou kampaní také podpořit národní cítění a povědomí o tom, že v naší zemi je mnoho zemědělců, kteří produkují kvalitu minimálně srovnatelnou se světem, často lepší, že jejich podporou vlastně my všichni podporujeme i tento stát a tedy sami sebe. K osobní účasti jsem se dlouho rozhodoval a jedna z mých podmínek bylo nasazení spotu po podzimních komunálních volbách, takže osočení z vlastní politické sebeprezentace odmítám. Přesto reakce na sebe nenechaly čekat. Každý pokus o marketingovou komunikaci veřejných institucí je nejen u nás bedlivě sledován, každý je prosvícen rentgenovými paprsky médií a veřejného mínění. Jedná se o peníze daňových poplatníků. A přitom kolik jiných ministrů a politicky činných lidí se do podobného projektu v minulosti pustilo? A kolik by se rádo pustilo? Konkrétně jeden z mých předchůdců na ministerstvu blahé paměti spojil svou tvář s videem s čuníky a apelem k vyšší spotřebě vepřového masa (http://www.tvspoty.cz/ministerstvo-zemedelstvi-trable-s-cuniky/). Hojně sdílenému videu se také dostalo náležité pozornosti.


S mojí osobou je v televizi spojen tzv. sponzorský vzkaz, který má přísná pravidla toho, jaká sdělení může nést. Nemůže být vnímán jako reklama, natož poškozovat dobré jméno cizího státu. To je prostě striktně zakázáno. Navíc nám bruselská legislativa neumožňuje použít slova „český, národní“ atd. Šlo by o nedovolenou podporu. Nelze říct, že takhle chutná české jablko a jiné, třeba ze Španělska, v reklamě – byť ne explicitně – zhodnotit jako horší. Proto jsme s tvůrci zvolili právě to řešení, které aktuálně můžete vidět v televizi. Počet nejrůzněji – především politicky – motivovaných diskusí nad jeho formou každým dnem narůstá a to podle mě znamená, že vlastně svůj cíl plní, protože jedním ze základních předpokladů dobrého marketingu, je přitáhnout pozornost. Jak dopadne soutěž samotná, si ovšem musíme ještě počkat.

K dispozici máme průběžná data, která vykazují rostoucí trend v tom, kolik spotřebitelů se do ní zapojilo, a poskytují nám důvod k optimismu. Jakmile budeme mít výsledná čísla, veřejnost a média se o nich dozví. Myslím si ale už teď, že se nám daří přitáhnout pozornost veřejnosti i médií k problému podpory naší kvalitní potravinářské produkce, k podpoře regionálních producentů, k tématu prodeje ze dvora. A o tato témata jde především. Naše potravinářství a zemědělství, firmy a podnikatelé, kteří tady odvádějí daně, zaměstnávají lidi v regionech, kde je zaměstnanost problémem, chtějí svůj byznys rozvíjet, si pozornost zaslouží. Nejen v časech sankcí, embarga a nejistot.

Narazil jsem před nedávnem na hezký citát o penězích. To, kde člověk utrácí své peníze, ukáže, kde má srdce. Lépe a výstižněji se to snad ani říci nedá. Takže Vám přeji hezké a klidné Vánoce s kvalitními regionálními potravinami, Vánoce „s chutí naší země“.

Marian Jurečka

ministr zemědělství ČR

Autor: Marian Jurečka | pondělí 22.12.2014 11:16 | karma článku: 16.69 | přečteno: 985x

Další články blogera

Marian Jurečka

Nezapomínat, ale odpouštět! Milí krajané...

Těmito slovy pozdravil o víkendu ministr kultury Daniel Herman účastníky 67. setkání Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Zaslouží si za to veřejné poděkování.

17.5.2016 v 16:19 | Karma článku: 23.17 | Přečteno: 872 | Diskuse

Marian Jurečka

Jak se do lesa volá, tak se v lese rodí!

Ve svých posledních příspěvcích jsem se rozepsal o porodnosti, penzích a tak podobně. Přišlo mi od vás mnoho reakcí.

19.4.2016 v 13:14 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 759 | Diskuse

Marian Jurečka

Tahle země není pro mladé

Nedávno jsme měli u nás doma v rodině křtiny. Páté. Nebojte se, nechci nikomu radit, jak početnou rodinu má mít. Ozývá se mi ale stále více lidí, kteří mají více dětí stejně jako já a považují to za zcela normální.

11.4.2016 v 13:48 | Karma článku: 28.54 | Přečteno: 2094 | Diskuse

Marian Jurečka

Cena naděje

Asi nikdo mě nebude podezírat, že jsem příznivec dlabání dýní a slavení Halloweenu. Listopad, to jsou pro mne docela jiná světýlka.

17.11.2015 v 15:20 | Karma článku: 12.06 | Přečteno: 383 |

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Gen. Poslední...a výborný

Gen je jako otisk v kůži navěky, těžko jizvu zamaskujeme. Využijeme-li možnost, i to se trochu dá. Jsou však otisky, které jsou požehnáním a jizva ozdobou. Gen je daný. Anebo vytvořený. Třeba Fero Fenič i Břetislav Rychlík to umí

25.7.2017 v 1:04 | Karma článku: 4.90 | Přečteno: 133 | Diskuse

Ladislav Jílek

Šarbel Machlúf

Většině lidí to jméno asi nic neříká. Je to poustevník, který žil v 19. Století v Libanonu. Je uctíván jako světec a dnes je jeho svátek.

24.7.2017 v 21:30 | Karma článku: 8.08 | Přečteno: 138 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Když kluci choděj s klukama a chtěj dítě….

No, když jsem si dneska přečetla titulek, že Ústavní soud dal rodičovská práva gayům, nevylítla jsem vzteky ze židle, protože by mi to bylo stejně houby platný. Jen jsem se přesvědčila v tom,

24.7.2017 v 20:20 | Karma článku: 32.68 | Přečteno: 985 | Diskuse

Martin Faltýn

Telefonování aneb Jak jsem dnes "(ne)telefonoval"

Možná znáte scénku Jiřiny Bohdalové "Jak se telefonuje". Taková hříčka, monolog z 60. let. Dnes telefonování vypadá jinak. Zejména to internetové, datové přenosy a tak. Ale ani tady není o "humor" nouze.

24.7.2017 v 19:43 | Karma článku: 5.14 | Přečteno: 228 | Diskuse

Jarka Jarvis

Dějepisný test

Evropou obchází strašidlo. Opět. Před 170ti lety to byl komunismus, dnes je to islamismus. Jeho šiřitelé se bohužel neplíží jenom močálem, jako třeba Jožin z bažin. Své přesvědčovací metody uplatňují po celém světě,

24.7.2017 v 18:37 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 379 | Diskuse
Počet článků 109 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1916

1. místopředseda KDU-ČSL ministr zemědělství ČR, otec pěti dětí a manžel paní lidovcové, tedy lidovec. Muzikant a zemědělec z Hané.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.