Noví lidovci, v roce 2010 samé překvapení!

31. 12. 2010 19:46:22
Co se to stalo s KDU-ČSL v roce 2010? Po neúspěchu ve volbách do PS se o KDU-ČSL začalo mluvit jako o „politické mrtvole“. Na svátek sv. Václava byl původně svolán mimořádný sjezd, který byl později odložen, protože v tu dobu naplno probíhaly přípravy komunálních a senátních voleb. Výsledek KDU-ČSL v těchto volbách novináře i media velmi překvapil a opět se o lidovcích psalo, že „utekli hrobníkovi z lopaty“, či že „povstali z popela“.

Odložený zářijový sjezd se sešel v listopadu, ve Ždáru nad Sázavou. Ještě den před sjezdem odborní komentátoři naší politické scény věštili, že novou předsedkyní bude Michaela Šojdrová. Následně delegáti sjezdu poslali do rozhodující bitvy zatím nejmladší vedení KDU-ČSL v celé devadesátileté historii této strany. Někteří novináři si i posteskli, že jsou to skoro samé nové tváře, o kterých nic nevědí.

Byl to pro lidovce překotný rok, jako na horské dráze. Co to vše může přinést pro budoucnost? Jedno je jisté: KDU-ČSL jako první politická strana od roku 1990 prodělala velkou generační obměnu. Nemá ve svém vedení protřelé dlouholeté politiky, či bývalé poslance, kteří vědí co a jak chodí. Nové vedení nemá žádné „staré známé“ na ministerstvech, státních či polostátních firmách a „kamárdčofty“ u členů dozorčích a jiných rad.

Tato generační obměna u lidovců překvapuje o to víc, protože především o nich se často hovořilo jako o straně s přestárlou členskou základnou. Opratě tak přebírá generace, která se sice narodila v době normalizace a ještě zažila socialismus, ale vystudovala již ve svobodném státě. Jsou to lidé, kteří se postavili na vlastní nohy, založili, nebo zakládají rodiny, normálně se živí svou prací a podílejí se na budování naší společnosti.

Současné vedení KDU-ČSL si uvědomuje, že problémy, které podědilo: odliv voličů, finanční obtíže atd., jsou především velkou výzvou: postavit na nových základech dobře fungující politickou stranu, která dokáže získat zpět své voliče a oslovovat další, kteří se v roce 2010 spletli víc, než si mysleli.

Získat zpět voliče je běh na delší trať a až následující měsíce ukáží jak se tento úkol bude dařit plnit. Řešení finanční situace strany je naopak velmi aktuální. V minulých dnech se naplno mediálně rozjela kauza ministra Drobila. Na tomto skandálu je důležité a zásadní to, JAK se mělo zajistit financování politické budoucnosti ministra Drobila a financování ODS. Způsob, kterak předražit státní zakázku a ve spolupráci s tou „správně“ vysoutěženou firmou dodat peníze do stranické pokladny, byl vymyšlen velmi dobře a zřejmě takto i léta fungoval. Tento skandál propukl ve stejnou dobu, kdy si politické strany pro potěšení občana snížily státní příspěvek na svou činnost o (pouhých) 5%. V této souvislosti si připomeňme, že pro pochybné financování ODS odešel v roce 1997 Josef Lux se svou stranou z vlády premiéra Václava Klause. Před nedávnem tentýž Václav Klaus, (nyní jako president) tajným jednáním na Hradě se zástupci trojkoalice zažehnal pád vlády.

(Nota bene, těch třináct let mezi oběma kolizemi s financováním ODS uběhlo s přesností jednoho týdne!) I kdyby se schůzka na Hradě nekonala, jsem přesvědčen, že vláda by stejně nepadla. Je s podivem, že se veřejnost v tak zásadní otázce jako je hospodaření s daněmi poplatníků postaví na vedlejší kolej. Jaké otázky se asi na Hradě probíraly? Jaká zákulisní jednání proběhala? O kolik černých miliard se vlastně za ty roky, kdy tento systém „financování“ politických stran takto funguje, hrálo a stále hraje? To se nikdy nezjistí a ani nevyšetří.

Píši to především proto, že minulý týden proběhly v médiích informace o tom, že se nové vedení lidovců obrátilo na členskou základnu s prosbou o mimořádný dobrovolný členský příspěvek. Je třeba si uvědomit, že má-li politická strana opravdu svobodně hájit svůj politický program, pak nesmí být závislá na financování z pochybných výběrových řízení! Nové vedení lidovců zprávou o mimořádných členských příspěvcích vydalo jasný signál, že jde cestou zajištění finanční stability strany především z vlastních řad. To, že nyní KDU-ČSL není v PS a nemá účast ve vládě, jí dává šanci se právě touto na výsost transparentní cestou vydat. Pokud se to podaří, získá KDU-ČSL obrovskou konkurenční výhodu před stranami, které v současnosti v PS jsou.

Marian Jurečka

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Marian Jurečka | pátek 31.12.2010 19:46 | karma článku: 34.17 | přečteno: 2279x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Marek Liška

Sbohem, Česká pošto s.p.

Před několika dny jsem obdržel dopis od České pošty s.p. , ve kterém mi bylo oznámeno, že se mnou byla rozvázána smlouva a již nadále nejsme partneři. Po šestnácti letech vztahu mne to přeci jen trochu zamrzelo. Ale ne moc.

19.4.2019 v 21:16 | Karma článku: 19.98 | Přečteno: 530 | Diskuse

Jan Dvořák

Benešová za Kněžínka. Premiér se zbláznil, pane Švejk?

"Pane Švejk, víte, co mi hlava nebere,“ nahlížela pani Müllerová Švejkovi přes rameno, „že je pan premiér takový masista!“

19.4.2019 v 15:42 | Karma článku: 12.78 | Přečteno: 315 | Diskuse

Libor Čermák

Kdo jsou dnes praví pokračovatelé disidentů? Pražskokavárníci nebo jejich odpůrci?

To je otázka. Kdo je dnes víc pronásledovaný za své názory? Pražskokavárníci klanící se politické korektnosti nebo příznivci našeho pana prezidenta? Nejideálnější by ale přece bylo, aby tímto pokračovatelem už nemusel být nikdo.

19.4.2019 v 13:57 | Karma článku: 24.75 | Přečteno: 446 |

Zdeněk Bárta

Lůzáci ve žlutých vestách mají starost o cizí peníze

Vždy jsem se moc bavil jak jsou zdejšími tzv.vlastenci velebeny Žluté vesty jako ti správní bojovníci proti "neomarxistické" EU.Opravdu velmi tragikomické....

19.4.2019 v 8:11 | Karma článku: 30.31 | Přečteno: 1589 | Diskuse

Martin Braun

Pokus o vraždu to byl, a ne že ne.

Ten čas hrozně letí. Už je to deset let, co se stala jedna z nejhrůzostrašnějších věcí, jaké se mohou vůbec přihodit. Čtyři živočichové, se pomocí zápalných lahví pokusili zavraždit nic netušící obyvatelé jednoho domku

19.4.2019 v 1:19 | Karma článku: 32.44 | Přečteno: 4266 | Diskuse
Počet článků 109 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1926

1. místopředseda KDU-ČSL ministr zemědělství ČR, otec pěti dětí a manžel paní lidovcové, tedy lidovec. Muzikant a zemědělec z Hané.

Najdete na iDNES.cz